Test UV filtrů

Rozhodl jsem se udělat menší test “no name” UV filtrů.

Koupil jsme si levné UV filtry (Ebay, aukro,… ) hlavně na mechanickou ochranu přední čočky objektivu. Říkal jsme si, že nemá smysl kupovat značkové filtry za tisíce korun. Tak jsem sáhl po tzv. “no name”. Lákavá cena, ale za jakou optickou kvalitu?

Delší dobu jsem pozoroval na svém objektivu zhoršení kvality fotek. Hlavně v nepřirozeně rozostřeném pozadí/popředí. Myslel jsme si, že je to objektivem, ale chyba! Je to levným UV filtrem za pár desítek korun.

Chystal jsem se objektiv posílat do servisu na seřízení a prozkoumání této vady. Pak mi řekl kolega: “zkusil jsi sundat UV filtr?” Nestačil jsem se divit, co se dělo po jeho odstranění. Rozostření pozadí je normální a zvýšil se i kontrast. Proto jsem si pořídil nový od firmy B & W, abych mohl vyzkoušet kvalitní německý UV filtr. Na výsledky mého testu se podívejte sami na testovacích fotografiích.

Canon 50mm F1,4

Test_UV_filtru_400mm

Canon 400mm F5,6

test_UV_filtrů

Canon 400mm F5,6

Četl jsem pár takových článků jako je tento, ale nevěřil jsem. Vidím, že pokud si koupíte objektiv za tisíce nebo dokonce za desetitisíce korun, nemá smysl šetřit na UV filtru. Už jsem se vyškolil z nabídek “kvalitních” filtrů za 100 Kč a méně.

Každý filtr může mít jinou vadu. Za sebe můžu říct, že už si je nikdy nekoupím. Jsou to vyhozené peníze.

2 Responses to Test UV filtrů

  1. Zdar, díky za článek, je to jako pěst na oko.
    Jen mi nejde rozkliknout (zvětšit) ten první příklad, zrovna ten mě zajímal.
    Dělám něco špatně?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *